Zbor KORUS-a 2023

V ponedeljek, 16. januarja 2023 je v Kančevcih pri bratih kapucinih potekal Zbor KORUS-a. Zbrali so se višji predstojniki in predstojnice redovnih ustanov Slovenije iz vseh krajev. Zbrane je pozdravil predsednik KORUS-a g. Marko Košnik SDB. Na Zboru je bil tudi škof Peter Štumpf, ki je sedaj vezni člen med KORUS-om in Slovensko škofovsko konferenco. V imenu Hrvaške redovne konference je zbrane pozdravil p. Dalibor Renić DJ, ki se je rezveselil še večje povezanosti med obema državama, ker sedaj ni več meje, ki bi ju ločevala. Vse zbrane je pozdravil tudi škof Štumpf in vsem zaželel prijetno bivanje v Kančevcih.
V nadaljevanju so se predstojniki zbrali v treh skupinah, v katerih so razmišljali ob redovniški identiteti, sodelovanju v Cerkvi in kulturi poklicanosti. Po tem jih je obiskal g. nuncij Jean-Marie Speich, kateremu so redovniki zastavili dve vprašanji: 1. Katere vrline redovnika bi g. nuncij dal v ospredje?  2. Kako on razume vračanje h karizmi? G. Nuncij je spregovoril o krizi poklicanosti in krizi vere. Ljudje danes iščejo različne oblike religije. Pojavljajo se različne poganske oblike kot pred 2000 leti. Poudaril je, kako je v tej veliki ponudbi nujno iskati pravo resnico - Jezusa Kristusa, ki je pot, resnica in življenje. Tudi mladi iščejo pravo pot, a se vse prevečkrat izgubljajo v informacijah na različnih ekranih. Nuncij je primerjal naše življenje z vodo, ki lahko daje življenje ali pa ga uničuje. Če voda ne teče iz Božjega srca, postane mrtva. Vedno znova se moramo spraševati, kako sem sam živa voda in kako svojim sodobnikom predstavim Resnico. Ugotavljal je, da smo paralizirani zaradi različnih strahov v skupnosti in v družbi, ki je antikrščanska. Bojimo se razlagati karizmo in se izgubljamo v ogledovanju samih sebe kot v ogledalu. Ker nismo več mladi, se ne želimo spreminjati, spreobračati. A le to je prava pot, ki bo navdušila mlade. Spodbujal je prisotne, naj se ne bojijo odpreti vrat in oken za Svetega Duha. Povabil je tudi, naj pridejo k njemu na obisk, pogovor, saj je on predstavnik svetega očeta, ki je njihov zadnji in prvi predstojnik. Spodbujal je vse, naj bodo veseli. Tako bodo ljudje radi prišli in sodelovali.
Ob vprašanju karizme je spodbudil, naj začnejo spet brati karizmo ustanovitelja z očmi sedanjega časa. In naj molijo k Svetemu Duhu, ki bo pokazal pot naprej.
Ob 12.00 je sledila sveta maša v cerkvi sv. Benedikta, ki jo je daroval g. nuncij ob somaševanju navzočih duhovnikov.
Popoldan je sledilo poročanje skupin iz dopoldanskega dela ter pogovor. Sledile so predstavitve poročil predsednika, tajnice in ekonomke in pogovor o vsem tem. Ustavili so se tudi ob primeru p. Marka Rupnika in se spodbudili k molitvi drug za drugega ter pomoči vsem, ki trpijo zaradi tega.
Načrtovali so majsko srečanje s Slovensko škofovsko konferenco. Pregledali so še poročilo Aninega sklada in izvolili nove člane Uprave in Nadzornega sveta. Ob 16.30 so zaključili srečanje z molitivjo in blagoslovom škofa, ki ga je poslal vsem bratom in sestram v skupnostih.

s. Mirjam Černigoj