Redovniški dan 2015

Letošnji 41. Redovniški dan je potekal na Rakovniku, v materni hiši salezijancev, ki so tja prišli davnega leta 1901. Dan je dobil geslo »Za vas živim« in kot rečeno so bili naši gostitelji salezijanci in sestre HMP. Čeprav nas je veliko od doma odšlo v dežju, nas je na Rakovniku pričakalo sonce. Ob veselem klepetu z redovniki in redovnicami iz vseh koncev Slovenije smo se počasi pomikali v domačo cerkev.  Ta ni blestela le v luči temveč tudi v barvah karizem, saj se je lepo napolnila z raznobarvnimi redovnimi uniformami.  Sveto mašo je ob somaševanju redovnih višjih predstojnikov in drugih redovnikov daroval celjski škof msgr. dr. Stanislav Lipovšek. V svojem nagovoru je poudaril, da smo vsi poklicani k svetosti, z besedami papeža Frančiška nas je povabil k vračanju k izvirom, k duhovnemu izročilu naših ustanoviteljev, na koncu pa se je vsem tudi zahvalil za naše pričevanje, ki ga dajemo svetu in naši družbi. Med sveto mašo smo lahko v živo prisluhnili našim mlajšim bratom in sestram, ki so zapeli svojo prvo uspešnico iz videospota: »V lepoti polja, odsev Boga«. Po maši smo bili povabljeni na kratko malico ob kavi in čaju pa seveda okusnemu pecivu iz zakladnice receptov naših samostanskih kuharic. Kar pohiteti je bilo potrebno, saj pri takem opravilu čas vedno prehitro teče. Tako smo se z 10 minutno zamudo znova zbrali v cerkvi, kjer je s. Brigita Zelič HMP že napovedovala predavatelja dr. Alojzija Slavka Snoja SDB. Spregovoril nam je o don Boskovi karizmi, celotno avdio vsebino pa najdete tudi na radiu Vatikan. V iskrivem predavanju je prof. Snoj pokazal, da je pravi don Boskov sin, kot se je tudi sam imenoval,  saj je tista urica kar prehitro minila. Na koncu je bilo še nekaj časa za pogovor, vendar kaj pretirano zgovorni redovniki in redovnice nismo bili.

Točno ob 13.15 nas je salezijanski inšpektor g. Janez Potočnik povabil h kosilu, na prijetno presenečenje vseh nas je bil to »tradicionalni« burek. Burek smo nagradili z bučnim aplavzem, saj je spomin na redovniške dneve na teološki fakulteti, gospoda Janka in tistem »njegovem« okusnim bureku še kako živ v mnogih bratih in sestrah. Redovniki so poskrbeli za dobro kapljico. Kmalu po tretji uri so nas pred dvoriščem že čakali plakati z napisi štirih delavnic, ki so se po vsebini ujemale s štirimi stebri don Boskove karizme.  V cerkvi je bila možnost adoracije, druga skupina je bila povabljena v mladinski center na rekreacijo in druženje, na »gradu« so v tretji delavnici lahko spoznavali življenje Božjega služabnika Andreja Majcna SDB, četrta delavnica pa je vodila po salezijanskih prostorih na Rakovniku. Sama sem bila tej zadnji in svoj vtis ob vseh teh prenovljenih prostorih pridružujem vzkliku starejšega patra, ki je ob ogledu vzkliknil: »To je čudež 20. stoletja!«. Med obhodom smo pokukali še v mladinski center, kjer so mlajši redovniki in redovnice igrali pinkponk, namizni nogomet, biljard… Sestre iz naše skupnosti so bile navdušene nad delavnico o A. Majcnu, kratek film in pričevanje jih je izredno nagovorilo, pri adoraciji pa tudi zagotovo ni bilo nikomur dolgčas. Ob 15.30 smo se zbrali pred Lurško Marijo in zaključili dan z litanijami Matere Božje in blagoslovom, ki ga je tokrat, za razliko od sončnega začetka, pospremilo rahlo rosenje. Hvala vsem, ki ste pripravili tako čudovit dan.

s. Cirila Hostnik ND

O Redovniškem dnevu lahko preberete tudi na SDB strani.