Seminar za predstojnice in predstojnike 2023

V sredo 11. januarja in v četrtek 12. januarja 2023 je pri sestrah uršulinkah v Hiši kruha pri Svetem Duhu pri Škofji Loki potekal seminar za predstojnike. Zbralo se je okrog 50 redovnikov in redovnic iz različnih skupnosti v Sloveniji. To je bilo po dveh letih spet srečanje v živo.

V sredinem dopoldnevu smo prisluhnili duhovniku Mateju Pavliču, ki je spregovoril ob naslovu Kako mladi župnik, pastoralist in pravnik gleda na vključenost redovnikov v pastoralo. Najprej je povedal nekaj anekdot iz svojega srečevanja z redovniki in redovnicami. Nasploh ima sam lepe izkušnje z njimi. Zdi se mu, da je dobro, če se župnija srečuje z redovniki in redovnicami vsaj občasno, če niso redno vključeni v župnijo. To je utemeljiv s tem, da daje posvečeno življenje brbotanje Duha. Pogledal je tudi na to, kakšna naj bo skupnost, ki bo prepričala. Naj ceni svojo tradicijo, ohranja biser, je človeško pristna in premore ponižnost do ljudi. Ugotavljal je, da se ne smemo bati krhkosti in hkrati moramo prositi za dar Svetega Duha. Navzočnost redovnikov/ic v svetu je pomembna tudi danes.

Sledil je pogovor z njim.

V popoldanskem delu smo prisluhnili pričevanju br. Vlada Kolenka. V njem je orisal svojo pot v samostan in razmišljanje ter delo župnika, predstojnika, brata. Izpostavil je nekatere toge drže v pastoralnem delu, ki jih je poskušal spremeniti. Sledil je pogovor v skupinah ob vprašanjih: Kako v svoje molitve vpletamo laike? Kako ohranjamo ravnovesje med biti in delovati? Koliko verjamemo, da skupno življenje in bratstvo daje moč za moje pastoralno delo? Kako lahko delamo nekaj novega, zmoremo kaj porušiti? Kaj pomeni ponotranjati stvari, s katerimi se srečujemo v pastorali?

Sredin večer je bil namenjen čajanki redovnikov in redovnic z mladimi kristjani. Odgovarjali so na vprašanja o redovništvu kot ga vidijo oni. Bilo je prijetno in poučno srečanje. Mladi nam imajo veliko povedati, predvsem naj bomo pristni in iskreni v svojem Bogu posvečenem življenju.

Četrtkovo dopoldne je prineslo okroglo mizo, na katero so bili vabljeni: s. Ema Alič ŠSFKK kot katehistinja v župniji, s. Barbara Šelih HKL kot katehistinja in pomoč bolnikom in družinam, s. Tatjana Car OSU kot voditeljica Katehetsko pastoralne šole in ravnateljica študentskega doma ter katehistinja in g. Jure Babnik SDB, ki se ukvarja z oratorijem. Vsak je s svojega vidika povedal, kako je vključen v pastoralno delo, kaj ga je pripeljalo v samostan, kako ga nagovarja občestvo in kje naj redovniki sodelujemo v prihodnje med seboj oz. kakšno vizijo imajo za prihodnje.

Sledil je pogovor in odmevi poslušalcev.

Če bi želeli podrobneje slišati predavanja in okroglo mizo, nam pišite na korus@rkc.si, da vam pošljemo povezavo na video posnetke.

s. Mirjam Černigoj